Starlink Standard Actuated High Speed Satellite Internet Standard Kit
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
In stock
- ماركة:
- STARLINK
- نموذج:
- STANDARD KIT
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Starlink-Standard-Internet-Kit
Starlink High Speed Portable Satellite Internet Terminal Rental
A new way to connect
Streaming, video calls, online gaming, remote working and more are now possible in even the most remote locations thanks to the world’s most advanced internet system.
How to Setup and Install your Starlink Kit
Get online in Minutes
Set up Starlink with just two steps. Instructions work in either order:
1 PLUG IT IN
2 POINT AT SKY
Starlink requires an unobstructed view of the sky. Download the Starlink app to determine your best install location.


Specifications
| نموذج | STANDARD KIT |
|---|---|
| نوع المنتج | الإنترنت عبر الأقمار الصناعية |
| منطقة الاستخدام | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| ماركة | STARLINK |
| نوع الاستخدام | FIXED, PORTABLE |
| نوع الملحقات | TERMINAL |
| درجة حرارة التشغيل | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| اللغات المدعومة | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 |
| تكرار | Ka BAND, Ku BAND |
| سمات | INTERNET, EMAIL, FTP, VoIP, VIDEO STREAMING, ANDROID COMPATIBLE, iOS COMPATIBLE |
| الشهادات | FCC |
| طول | 303 mm |
| عمق | 513 mm |
| وزن | 2.9 kg (6.4 lbs) without Cable; 3.6 kg (7.9 lbs) with 15.2 m (50 ft) Cable |
What's included
Starlink Coverage Map

Write a Review