Starlink Aviation High Speed Satellite Internet Kit for Aircraft
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
En stock
- MARQUE:
- STARLINK
- MODÈLE:
- HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT
- AVAILABILITY:
- EXPÉDIÉ GÉNÉRALEMENT DANS LES 7 À 14 JOURS OUVRABLES
- SKU:
- Starlink-Aviation-High-Speed-Kit
Starlink Maritime High Performance Satellite Kit Terminal for Boats
How to Setup and Install your Starlink Kit
Specifications
| MODÈLE | HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT |
|---|---|
| TYPE DE PRODUIT | INTERNET PAR SATELLITE |
| ZONE D’UTILISATION | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| MARQUE | STARLINK |
| RÉSEAU | STARLINK |
| UTILISATION | AVIATION |
| TYPE D'ACCESSOIRE | TERMINAL |
| TEMPÉRATURE DE FONCTIONNEMENT | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| LANGUES SUPPORTÉES | Anglais |
| PROTECTION CONTRE LES ENTRÉES | IP 54 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNE) |
| FRÉQUENCE | Bande Ka, Bande Ku |
| CERTIFICATIONS | FCC |
| CONSTELLATION | PLUS DE 5000 SATELLITES |
| LONGUEUR | 575 mm |
| LARGEUR | 575 mm |
| PROFONDEUR | 41 mm |
| POIDS | 5.9 kg (13 lbs) without Cable; 6.7 kg (15 lbs) with 8 m (26.2 ft) Cable |
What's included
Write a Review