BrainCo Revo 2 Pro Dexterous Right Hand + Free Shipping
En stock
- MARQUE:
- BRAINCO
- MODÈLE:
- REVO 2 PRO
- PIÈCE NO.:
- XEL/XER
- ORIGIN:
- Chine
- AVAILABILITY:
- EXPÉDIÉ GÉNÉRALEMENT DANS LES 7 À 14 JOURS OUVRABLES
- SKU:
- BrainCo-Revo-2-Pro
BrainCo Revo 2 Pro Dexterous Hand
Specifications
| MODÈLE | REVO 2 PRO |
|---|---|
| PIÈCE NO. | XEL/XER |
| ROBOT TYPE | HAND |
| ROBOT USE | EDUCATION, MEDICAL |
| TOTAL DOF | 11 DEGREES OF FREEDOM |
| ACTIVE JOINTS | 6 |
| CONNECTIVITY | CANfd, ETHERCAT, RS485 |
| SECONDARY DEVELOPMENT | SUPPORTED |
| MAXIMUM PAYLOAD | 20 kg |
| GRIPPING FORCE | ≥ 50N |
| PINCHING FORCE | ≥ 15N |
| POSITIONING ACCURACY | 0.1 DEGREES |
| VOLTAGE | 12-64V |
| MARQUE | BRAINCO |
| LONGUEUR | 160 mm |
| LARGEUR | 76 mm |
| POIDS | 383 grams |
Feature
1. High quality and stability – five years of product iteration and professional production lines.
2. Lightweight (383 grams), with 5 kg active grip force, 20 kg single-hand load capacity, and a grip-to-weight ratio of 53.
3. Ergonomic Bionic Design – supports curved surface grasping with anti- collision finger design.
4. Multi-dimensional tactile perception – pressure, friction, direction, proximity, and surface texture.
5. High Sensitivity Tactile Perception – max resolution of 0.01N.
6. Wide voltage support – 64V.
7. Universal Interfaces – RS485 & CAN-FD, and EtherCAT.
8. Standard Protocols and SDKs – Modbus & Protobuf protocols, SDKs for Python / C / ROS.