Starlink Aviation High Speed Satellite Internet Kit for Aircraft
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
In stock
- BRAND:
- STARLINK
- MODEL:
- HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Starlink-Aviation-High-Speed-Kit
Starlink Maritime High Performance Satellite Kit Terminal for Boats
How to Setup and Install your Starlink Kit
Specifications
| MODEL | HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT |
|---|---|
| PRODUK TIPE | SATELLIET INTERNET |
| GEBRUIK AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | STARLINK |
| NETWERK | STARLINK |
| GEBRUIK TIPE | AVIATION |
| TYPE BYKOMS | TERMINAL |
| WERKSTEMPERATUUR | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| ONDERSTEUNDE TALE | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNA) |
| FREKWENSIE | Ka BAND, Ku BAND |
| SERTIFIKASIES | FCC |
| KONSTELLASIE | MEER as 5000 SATELLIETE |
| LENGTE | 575 mm |
| BREEDTE | 575 mm |
| DIEPTE | 41 mm |
| GEWIG | 5.9 kg (13 lbs) without Cable; 6.7 kg (15 lbs) with 8 m (26.2 ft) Cable |
What's included
Write a Review