Hughes 9211 BGAN HDR Land Bärbar Satellit Internet Terminal med WiFi (3500841-0002)
In stock
- BRAND:
- HUGHES
- MFANO:
- 9211 BGAN HDR
- SEHEMU #:
- 3500841-0002
- ORIGIN:
- Marekani
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Hughes-BGAN-HDR-9211
Hughes 9211 BGAN HDR Land Portable Satellite Internet Terminal w/ WiFi
Den robusta och lätta Hughes 9211-HDR är en budgetvänlig terminal för hög datahastighet, idealisk för media, regeringar, NGO:er, mobila vårdgivare och mer, som kräver den bästa balansen mellan hög prestanda, kvalitet på tjänsten och lägsta kostnad.
9211-HDR har en härdad, kompakt och elegant design? världens minsta och lättaste HDR-kapabla BGAN. Användare kan ansluta med strömmande bredbandshastigheter över 650 kbps med funktioner som inbyggd, fleranvändartillgång till WiFi.
En extern strömadapterantenn finns tillgänglig för att stödja långa RF-kabeldragningar för temporära eller permanenta fasta installationer. Användaren har till och med friheten att ansluta en tillbehörsantenn för fordonsövervakning, vilket möjliggör kommunikation under rörelse direkt från 9211-HDR-terminalen.
Hughes 9211-HDR gör det möjligt för användare att skicka och ta emot IP-trafik via Ethernet och/eller 802.11 b/g/n WiFi och röst eller fax via en standard telefonanslutning. Det är helt IP-baserat och erbjuder klass 1 bakgrunds-IP eller valbara, dedikerade kvalitetsnivåer för tjänsten (QoS).
Inmarsats BGAN HDR-tjänstnätverk erbjuder nu nya och högre strömmande hastigheter. Hughes 9211-HDR stöder de högsta strömmande hastigheterna som finns (över 650 kbps) för att överföra video och annan kritisk data från fältet. Asymmetriska strömmande hastigheter stöds, vilket gör det möjligt för användare att bättre anpassa tjänsten efter sina individuella preferenser för att kontrollera och minimera kostnader.
Gränssnitt
Ethernetanslutning (RJ45)
POTS-anslutning för röst och fax (RJ11)
Extern antennanslutning
Kompass och ljudton för att hjälpa till med antennpejling
Specifications
| MFANO | 9211 BGAN HDR |
|---|---|
| SEHEMU # | 3500841-0002 |
| AINA YA BIDHAA | MTANDAO WA SATELLITE |
| ENEO LA MATUMIZI | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | HUGHES |
| MTANDAO | INMARSAT |
| HUDUMA | INMARSAT BGAN HDR |
| TUMIA AINA | FIXED, PORTABLE |
| AINA YA AINA | TERMINAL |
| JOTO LA UENDESHAJI | -5°C to 55°C (23°F - 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -25°C to 55°C |
| OTHER DATA INTERFACES | ETHERNET, WI-FI |
| KASI YA DATA | UP TO 492 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps, BGAN X-STREAM |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| MARA KWA MARA | L BAND (1-2 GHz) |
| VIPENGELE | INTERNET |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| NYOTA | 3 SAETELI |
| STANDBY TIME | UP TO 36 HOURS |
| LENGTH | 232 mm |
| UPANA | 292 mm |
| KINA | 51 mm |
| UZITO | 2.019 kg |
What's included
{
"0": "Paketets innehåll:
- Hughes 9211-HDR-terminal
- Uppladdningsbart litiumjonbatteripaket
- 5m Ethernet-kabel
- AC/DC-adapter, tre IEC-kablar, en för UK, EU och US-anslutningar"
}