BEAM Iridium Aktiv Antenn (RST740)
In stock
- BRAND:
- BEAM
- SEHEMU #:
- RST740
- ORIGIN:
- Marekani
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Beam-Iridium-Active-RST740
BEAM Iridium Aktiv Antenn (RST740)
Beam RST740 Iridium Aktiv Antenn är en liten, omnidirektionell antenn med ett högkvalitativt hölje. Den är designad för att fungera på Iridium BEAM-dockor och terminaler där långa RF-kablar behövs. Denna produkt är avsedd för användning med aktiva kablar endast. Den möjliggör kabeldragningar som sträcker sig från 23m till mer än 100m (328 fot). Den levereras komplett med en strömförsörjning [15V DC utgång].
Där en installation överstiger 20m / 60’ blir det mer kostnadseffektivt att använda en Aktiv/Strömad Iridium-antenn som tillåter mycket tunnare och billigare kabel att dras upp till 100m / 300’ där detta aldrig skulle vara möjligt med en passiv Iridium-antenn. Den Aktiva Antennen RST740 kommer att fungera på alla Beam-produkter och alla Iridium-enheter, men kräver en godkänd Beam Aktiv Antenn-kabel för användning för att hantera effektförstärkningen över RF-linjen till antennen.
OBS: Att kombinera en Aktiv Antenn med Standardkablar kommer att skada Antennen.
Specifications
| SEHEMU # | RST740 |
|---|---|
| AINA YA BIDHAA | SIMU YA SATELLITE |
| ENEO LA MATUMIZI | 100% GLOBAL |
| BRAND | BEAM |
| MTANDAO | IRIDIUM |
| HUDUMA | IRIDIUM VOICE |
| TUMIA AINA | MARITIME |
| AINA YA AINA | ANTENNA |
| JOTO LA UENDESHAJI | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| MARA KWA MARA | L BAND (1-2 GHz) |
| COMPATIBLE WITH | IRIDIUM 9575 EXTREME, IRIDIUM PTT, IRIDIUM 9555, IRIDIUM 9505A, IRIDIUM 9505 |
| VIPENGELE | ACTIVE |
| VYETI | IRIDIUM CERTIFIED |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| HEIGHT | 208,5 mm (8,21 pouces) |
| DIAMETER | 142,4 mm (5,61 μm) |
Feature
• Iridium godkänd
• Högkvalitativt hölje
• Aktiv antenn
• Stång/Mast montering
• Vit liten storlek/fotavtryck
• Omnidirektionell
• Stöder långa kabeldragningar
• Strömfördelningslåda ingår (kräver 9-32 VDC)
• 12 månaders reparations- eller ersättningsgaranti