ASE 9575 Extreme BagDock - PTT Aktiverad (ASE-9575P-BAGDOCK)
In stock
- BRAND:
- ASE
- MFANO:
- BAGDOCK
- SEHEMU #:
- ASE-9575P-BAGDOCK
- ORIGIN:
- Marekani
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- ASE-9575P-BAGDOCK
ASE 9575 Extreme BagDock - PTT Aktiverad (ASE-9575B)
ASE Bag Dock är en första hjälpareväska som fungerar med både Iridium 9575 Extreme och 9575 Extreme Push-to-Talk (PTT) telefoner (Handset). ASE Bag Dock är specifikt och ändamålsbyggt för snabb insats för första hjälpareteam vid naturkatastrofer och mänskligt skapade katastrofer. Bag Dock är perfekt för användning i kommunikationssystem för nödhjälp, eller för avlägsna eller ensamma fältarbetare.
Bag Dock har en magnetisk monteringsantenn som kan placeras antingen på taket av ett fordon eller placeras på en närliggande struktur som toppen av en tillfällig struktur för att ge den bästa möjliga "utsikten mot himlen" för att koppla upp sig mot Iridium på det mest robusta sättet. Denna utsikt mot himlen är mest kritisk när man använder den nya kraftfulla Iridium Push-to-Talk (PTT) tjänsten från Iridium.
Använd antennen inuti ett fordon om det behövs genom att använda sugkoppar inuti vindrutan. Bag Dock eliminerar också behovet av att använda Iridium-laddningstillbehöret som fästs vid basen av telefonen/handset. Det förbättrar telefonen på två sätt:
Ger en bekväm anslutningsport som använder Iridium AC eller Cigar / Cigarette-laddare.
Förbättrar ljudet genom att levereras med en Palm Mic (mikrofonhögtalare) — ibland kallad en "Fist Mic."
Bag Dock har ett integrerat batteri som kan förlänga användningen av Iridium 9575 med upp till 12-19 timmar (beroende på användning). Också inkluderat med bag dock är en fist mic/högtalare designad för att förbättra effektiviteten av din PTT-kommunikation. Inkluderat i kitet är en extra ljudingång om du behöver integrera i fordonets ljudsystem, eller för användning med en extern högtalare.
Bag Dock har en robust canvasväska med lättanvända kardborreflikar för att få tillgång till anpassade/specialanpassade områden av väskan såsom antennen, kablar, etc. Bag Dock är också vadderad för att ge stöt- och damm/smuts-skydd för både Iridium 9575 Telefon/Handset samt Dockningsstationen och Palm Mikrofonhögtalaren. Det ger ett kompakt paket för att lagra alla tillbehör för snabb och enkel insats vid ett ögonblicks varsel—Vi anser att detta är den mest kompakta lösningen som för närvarande finns tillgänglig för Iridium 9575.
Specifications
| MFANO | BAGDOCK |
|---|---|
| SEHEMU # | ASE-9575P-BAGDOCK |
| AINA YA BIDHAA | SIMU YA SATELLITE |
| ENEO LA MATUMIZI | 100% GLOBAL |
| BRAND | ASE |
| MTANDAO | IRIDIUM |
| HUDUMA | IRIDIUM VOICE |
| TUMIA AINA | PORTABLE |
| AINA YA AINA | DOCKING STATION |
| COMPATIBLE WITH | IRIDIUM 9575 EXTREME, IRIDIUM PTT |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| LENGTH | 15 cm |
| UPANA | 11,5 cm |
| KINA | 33 cm |
| UZITO | 1.6 kg (3.5 lbs) |
Feature
[
"Funktioner:
- Skyddande Allt-i-Ett Väska-Kompakt
- Integrerat Batteri för Förlängd Drift
- Snabb Utrullning
- Förlänger Användningen av Iridium 9575 med upp till 12-19 Timmar
- Magnetisk Dual Mode (Iridium + GPS) Antenn
- Dockningsstation (Cradel) för Iridium 9575 och 9575PTT Telefon/Handset
- Enkel Laddning
- Ger Förbättrad Fist/Palm Mikrofon och Högtalare
- Enkelt lösning för Iridium 9575 och 9575 PTT Telefoner
- Ökar Robustheten i Push-to-Talk (PTT) Nätverket
- Förbättrar Ljudet från Mikrofonen och Högtalaren på 9575 Telefonen
- Utrullning gjord Lätt-Allt i Ett.
- Snabb Utrullning
- Anslut till Fordon DC Ström eller AC/DC Laddare
- Extra Ljudanslutning för Fordonsintegration"
]